DLACZEGO W PRACY POWSTAJE PLAGIAT? I CZEMU POTRZEBNA JEST ZAWSZE KOREKTA TEKSTU?

Plagiat w pracy? To nic niezwykłego. Dlaczego się pojawia nawet kiedy wydaje ci się, że wszystko w pracy pod tym względem powinno się zgadzać?

 

To tak, jak korekta tego co napisał pisarz tworząc swoją książkę. Edycja, korekta redakcyjna – tak jest z każdym poważnym tekstem. A przecież twoja praca, którą nad którą tak długo siedziałeś, opracowywałeś, pisałeś w pocie czoła i w końcu masz – to bardzo poważny materiał naukowy, od którego dużo w twoim życiu może zależeć.

Ale czy jest gotowa do tego żeby ją oficjalnie przedstawić jako gotowy tekst?

Czy potrafisz to ocenić sam?

To znaczy umiesz znaleźć w swojej pracy ewentualne błędy merytoryczne, stylistyczne czy ortograficzne? Umiesz odnaleźć powtórzenia zdań, myśli, opisów, które w toku pisania pracy popełniłeś? Pisałeś sam, ale według różnych autorów, konspektów, podręczników. Wiesz, że na pewno nie popełniłeś plagiatu, nawet nieświadomie? Pisanie prac zawsze ma ten mankament, że moze wystąpić plagiat.

Jeśli umiesz to wszystko znaleźć i poprawić sam, to chwała ci za to. Możesz być z siebie dumny.

Ale wiedz, że tego nie potrafią czasem najznamienitsi pisarze. Stąd na okładce każdej książki znajdziesz nazwisko korektora, redaktora ostatecznej wersji dzieła. Tak aby było ono skończone.

Dlatego na ogół potrzebny jest i tobie ktoś kto spojrzy na twoja pracę tak zwanym „świeżym okiem”.

To może być oczywiście recenzent pracy, promotor lub opiekun tejże.

Owszem, ale oni na ogół chcą już gotowego produktu twojego wysiłku. Dlatego czasem warto zaufać w tej kwestii specjaliście. Fachowcowi, który wykształcony jest pod kątem profesjonalnego sprawdzania tekstu. Najczęściej będzie to polonista, który ukończył specjalne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu korektora tekstu. Potrafi odróżnić dywiz od półpauzy i pauzy. Zna najnowsze trendy językowe. I potrafi uzasadnić logiczną składnię zmienionego przez siebie zdania w twoim tekście.

Potrafi korzystać ze słownika synonimów i jeśli poprawia plagiat, to tak aby sens opisywanych przez ciebie treści nadal był zrozumiały, może nawet bardziej niż wtedy, gdy sam go opisywałeś. Jak mówi mądre przysłowie „szukajcie a znajdziecie”, bo profesjonalnych redaktorów tekstów jest trochę na tym świecie.

Zresztą, sami zobaczycie, że pisanie prac staje się łatwiejsze jeśli możecie liczyć na profesjonalną ocenę waszego tekstu jeszcze przed złożeniem go na uczelni.

 

 

Dla tych, którzy mają ochotę sami zapoznać się z zasadami poprawy plagiatu polecamy nasz poradnik:

 

http://pisanieprac.co/ebook/