DLACZEGO WIKIPEDIA TO NIE NAJLEPSZE ŹRÓDŁO DO PISANIA PRACY

Poszukiwanie informacji przez Internet

Powiedzmy, że szukacie informacji, definicji na temat leasingu. Czeka Was pisanie prac z tej tematyki, albo co gorsza właśnie zbliża się termin ich oddania lub (co jeszcze gorsze) termin właśnie minął.

Hipotetycznie tylko zakładam, że akurat nie wiecie nic na ten temat. Chcecie się dowiedzieć, szybko, już teraz, najprościej, najogólniej, najbardziej zrozumiale.

Czyli: szybko, prosto i na temat.

Wchodzicie w google, wpisujecie wyszukiwane hasło i…wchodzicie na Wikipedię. No bo hasło z tej wyszukiwarki wyświetla się najwyżej.

Czytacie (lub nie), wklejacie w otwarty dokument, wpisujecie jako źródło w przypisy Wikipedię.

Ok

Tylko czy takie źródło spodoba się oceniającemu pracę? Myśleliście o tym?

 

Więc piszemy ten artykuł ku przestrodze i informacji

 

Bo Wikipedia nie jest źródłem, które Wasi promotorzy, recenzenci, wykładowcy mogą uznać jako źródło nadające się do cytowania w materiale naukowym. Jego powszechność, dostępność, mała wiarygodność i wybiórcze traktowanie tematyki nie stwarza podstaw do poważnego traktowania go jako źródło naukowe. Ani nawet z przymrużeniem oka. Bo też nie o takie praktyki chodzi w pisaniu prac.

Nowoczesna wyszukiwarka (jaką jest Wikipedia) przejęła rolę, którą starożytni przedstawiciele wielu kultur przypisywali wyroczni: mianowicie źródła wiedzy na temat świata i tego, kim jesteśmy.

Niestety, nie uda Wam się zgłębić wiedzy posiłkując się tylko encyklopedią Wikipedii. Dlatego tak ważne jest żeby korzystać ze źródeł jakimi są książki, podręczniki, artykuły w fachowych pismach.

Żyjemy w epoce bardzo szybkich zmian. Coraz ciężej sięgnąć po drukowaną książkę, jeśli Internet kusi szybkim dostępem do informacji. Ale nie dajmy się zwariować!

 

Tematy naukowe należy opierać na publikacjach naukowych

 

Niestety kochani, pisanie prac nie uda się tylko na podstawie Wikipedii (chociaż nie neguję jej jako źródła wiedzy dla osób, które wyszukują informacji z innych pobudek) to tak, jak nie uda się być specjalistą w jakiejś dziedzinie bez posiadania wiedzy i jeszcze lepiej praktyki zawodowej.

 

 

 

 

Cytat z: Alexander Halvais, Wyszukiwarki internetowe a społeczeństwo, Warszawa 2012