dobre praktyki

DOBRE PRAKTYKI

 

Często aby znaleźć najlepsze rozwiązane w danej sytuacji należy przemyśleć odpowiednią koncepcję i zadać sobie kilka dobrych pytań o to, co będzie dla nas najlepsze. Dobre praktyki to teoria, która w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością w różnych kręgach, branżach i zawodach.

Często łączy się z innowacyjnym podejściem do załatwiania problemów. Nie chodzi mi w tym przypadku o praktyki studenckie łączone automatycznie ze stażem w firmie, wolontariatem czy praktyką zawodową. Jesteśmy na stronie związanej ze sprawami studenckimi, życiem studenckim i nauką, która powinna stanowić podstawę stylu życia studenta.

Chodzi mi o podejście, ściśle mówiąc ogólne nastawienie do nauki

Czasem jest tak, że studiujemy dla samego studiowania czegokolwiek. Albo dla rodziny czy zamydlenia oczu naszemu pracodawcy. Nie każdy, z oczywistych powodów, jest w stanie się do tego przyznać, ale przecież wiadomo, że i tak bywa. Pokuszę się o wniosek (może dla kogoś krzywdzący), że bywa tak coraz częściej.

Spróbuj zmienić podejście

Może warto zadać sobie pytanie: czy jak już wkładam w to studiowanie czas i kasę (niemałą na ogół) to może nie warto przez to wszystko przebrnąć tak zupełnie bezemocjonalnie, na zimno, studenckie życie traktując tylko jako nieprzyjemny obowiązek związany z zaliczeniami, obowiązkowymi obecnościami na wykładach czy (o zgrozo), pisaniem pracy dyplomowej?

Co do tego mają tytułowe dobre praktyki? Otóż, mogą coś mieć. Pomyśl. Jeśli na przykład jako kierunek studiów wybrałeś/aś pedagogikę to czy na pewno nie warto przy okazji zdobyć jednak trochę świadomej wiedzy, takiej przydatnej w życiu, w wychowaniu dzieci, podejściu do osób starszych czy osób w jakiś sposób innych od większości społeczeństwa?

Jest dużo fajnych, ciekawych książek, które wykładowcy polecą Ci w trakcie studiów. Naprawdę nie wszystkie są nudne, napisane w sposób nie atrakcyjny i nie absorbujący. Czytaj historie innych ludzi, ich biografie, przemyślenia. Warto zmierzyć się z tematyką, która jest bliska życia i  można użyć jej w praktyce. Kto wie, może być Ci kiedyś potrzebna taka wiedza.

Mhm

Zaryzykuj! Wejdź w temat na swoich zasadach, według własnych kryteriów. Masz do tego prawo. Bo przecież jak mówi przysłowie: kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.

A ryzyko posiadania wiedzy to już całkiem dobra praktyka. Wiedza daje większe możliwości niż niewiedza. Więc może jednak warto studiować i coś dla siebie z tego wynieść? I nawet pisanie prac staje się łatwiejsze.

Dla siebie. Nie cioci, wujka, szefa czy dobrego wpisu na fejsie. Dla Ciebie, bo jesteś wart tego żeby posiadać wiedzę i z niej korzystać. Każdy z nas ma takie możliwości. A nie warto możliwości marnować. Warto mieć wiedzę, bo ona daje nam możliwości lepszego życia, bardziej kreatywnego i przede wszystkim daje nam większą pewność siebie. A to już chyba są jednak bardzo poważne argumenty.

Dobre praktyki to nauka dla siebie, dla swoich własnych potrzeb. I jeszcze jedno przysłowie: jak nie masz na kogo liczyć to musisz liczyć na siebie. Mądremu łatwej!

Jedna myśl na temat “dobre praktyki

  1. Najważniejsze to we wszystkim dostrzegać jakieś pozytywy i korzyści – to jest największa sztuka 🙂 zniechęcić się czy zdenerwować jest zawsze najłatwiej, a tak naprawdę ze wszystkiego można wyciągnąć jakąś lekcję na przyszłość – trzeba tylko chcieć i być czujnym 🙂

Komentarze są zamknięte.