ERA BLOGERA – bo pisać trzeba umieć

Umiejętność ciekawego pisania staje się we współczesnym świecie coraz lepszym produktem sprzedażowym. Dobrym przykładem są pisarze (na ogół zagraniczni). W rankingu najlepiej zarabiających pisarzy znalazła się J.K. Rowling 19 mln dol. Jeff Kinney – 19,5 mln dol. I James Patterson – 95 mln dol. Jak widać więc na pisaniu można nieźle zarobić.

Innym dobrym przykładem są blogerzy. Ludzie, którzy często ze swojej życiowej pasji sami wykreowali swój zawód (bo bloger to już chyba zawód). Ci najlepsi też nie przymierają głodem. Ich zarobki są imponujące a standard życia wprost do pozazdroszczenia.

Co trzeba zrobić żeby zostać blogerem?

Przede wszystkim chcieć i mieć na siebie pomysł. A właściwie wyznaczony cel.

Bo tak naprawdę przecież w życiu nie ma nic za darmo. I nic nie dzieje się samo. Trzeba szczęściu dopomóc.

Z jednej strony pasja, a z drugiej spory wkład pracy, koncepcyjnego myślenia, wiedzy o nowych technologiach i działaniu social mediów.

No i oczywiście lekkie pióro! Bo blogerów powinno się czytać łatwo i przyjemnie. Powinni nas zaciekawiać ciągle na nowo.

Może więc warto już dziś zacząć ćwiczyć warsztat pisarski. Bo może się przydać. To może być dobry fach w rękach.

Mała dygresja: Studencie – jako wprawka pisanie prac zaliczeniowych.

Wracając do blogerów. Bloger to w pewnym sensie dziennikarz, tylko tematy na własnego bloga wybiera sam i tym różni się od dziennikarzy pracujących w mediach.

Ale dobrze jeśli potrafi napisać esej, felieton i zna się na tajnikach reportażu.

Bloger pracuje na własną rękę. Ma tyle, ile wypracuje. Dlatego w cenie są dobre pomysły, kreatywność, konsekwencja i sumienność. W pracy blogera najważniejsza jest chyba jednak regularność. Nie można po kilku świetnych wpisach spocząć na laurach. Trzeba się ciągle rozwijać. Regularnie publikować teksty, posty, wpisy, artykuły, reportaże. Za regularność polubią gogle. A to w tej działalności bardzo istotne.

Powiecie, że nie każdy musi być blogerem.

Jasne. Macie rację.

Ważne tylko żeby nie zostać analfabetą.