Humaniści na rynku pracy

Dziedziny humanistyczne są następujące: anglistyka, archeologia, bibliologia, dziennikarstwo, etnologia, filozofia, germanistyka, historia, historia sztuki, iberystyka, italianistyka, językoznawstwo, japonistyka, kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, muzykologia, pedagogika, politologia, polonistyka, praca socjalna, psychologia, religioznawstwo, stosunki międzynarodowe, skandynawistyka, socjologia, teologia.

Studenci powyższych kierunków kończą zazwyczaj pięcio- lub trzyletnie studia składając prace magisterską lub pracę licencjacką na uczelni. Humaniści nie piszą prac inżynierskich.

Czego mogą spodziewać się po obronie pracy dyplomowej?

Analitycy oceniają, iż absolwenci studiów humanistycznych mają większe możliwości w wyborze zatrudnienia, bowiem pozwala im na to bardziej wykształcenie ogólne . Wciąż zarabiają jednak o wiele mniej niż absolwenci nauk technicznych. Unia Europejska, która finansuje rozwój studentów kierunków technicznych, nie zapomina też o humanistach. Przykładem takim jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który realizuje projekt unijny „UMCS dla rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy”.

Pracodawcy nie zawsze patrzą przychylnym okiem na filozofów, pedagogów, językoznawców, etnologów czy religioznawców. Oczywiście poza miejscami gdzie kierunkowe wykształcenie jest koniecznością. Wiadomo, że do przedszkoli najchętniej przyjmuje się do pracy pedagogów, a niekoniecznie kulturoznawców. Jednakże los humanistów nie zawsze jest kolorowy.

Według GUS pod koniec czerwca 2013 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 243 tys. bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Ich liczba przez rok od 2012 roku zwiększała się znacznie szybciej, niż osób słabiej wyedukowanych. Winą za ten stan rzeczy obarcza się system edukacji, zwłaszcza kierunki humanistyczne.

W Polsce bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia jest p prawie 5% wyższe od unijnych średnich.  Dotyka ono też absolwentów, zazwyczaj świeżo upieczonych.  W ciągu roku 2012 liczba zarejestrowanych bezrobotnych z dyplomem wzrosła o 12,4 proc. To o ok. 1,6 razy więcej, niż w grupie osób z wykształceniem zawodowym oraz ok. 2,1 razy więcej niż wśród absolwentów liceów ogólnokształcących.

Humaniści na rynku pracy nie mają lekko.

Zastanówmy się jak wyglądają zarobki humanistów.

Co drugi absolwent studiów humanistycznych zarabiał w 2014 roku nie mniej niż 4 tys.zł. Absolwenci studiów magisterskich zarabiali przeciętnie o ok  650 zł niż pracownicy z obronioną pracą licencjacką. Osoby, które skończyły wyższe magisterskie studia humanistyczne zarabiały miesięcznie 4 150 zł. Co 4 osoba z takim wykształceniem zarabiała – 6 500 zł i więcej. Bankowość to jedna z branż, w której wynagrodzenia absolwentów kierunków humanistycznych   były znaczne, mediana płac wyniosła tam 5,2 tys. zł brutto. Pracownicy usług dla biznesu, którzy posiadają wykształcenie humanistyczne, zarabiali przeciętnie 4,5 tys. zł. O 300 zł mniej zarabiali pracownicy mediów i agencji reklamowych. Humaniści na rynku pracy – a jak oni zarabiają?

W 2014 roku stanowiskiem, na którym humaniści otrzymywali wysokie wynagrodzenie był key account manager. Co druga osoba na takim stanowisku zarabiała ponad 7 649 zł i,  co czwarta ponad 12 000 zł . Pracownicy z wykształceniem humanistycznym, którzy pracowali jako specjaliści ds. rekrutacji, mogli zarabiać  przeciętnie 4 255 zł brutto, a specjaliści ds. marketingu – 4 000 zł. Humaniści na rynku pracy mogą zarobić sensowne pieniądze.

Humaniści są niewłaściwie postrzegani przez wielu ludzi. Niektórzy twierdzą, że jak ktoś nie wie na jaki kierunek studiów ma iść – idzie na pedagogikę. Spotkać się można też ze stwierdzeniem, że osoby z problemami osobistymi idą na psychologie. I tak dalej. Nikt tu nie chce nikogo obrażać, ale takie są stereotypy. Ważne, żeby kierunek był wybrany z głową i zgodny z przekonaniami. Nikt nie może kazać Ci iśc na prawo albo medycyne – bo to dobrze płatne kierunki. Można wybrać dziennikarstwo, zdobyć dobra pracę w mediach i żyć dostatnio i co ważniejsze z całkowitym spełnieniem. Humaniści na rynku pracy nie mają lekko.

Reasumując humaniści nie są najbardziej rozrywaną grupą społeczną jeśli chodzi o pracę, ale nie jest tak źle jak zwykło się o tym mówić.

Poszukiwane frazy przez humanistów: pisanie prac pedagogika, ogłoszenia prace magisterskie pedagogika, ogłoszenia prace licencjackie pedagogika.