JAK NAPISAĆ FELIETON

JAK NAPISAĆ FELIETON

Felietony to jedna z ulubionych form pisarskich dziennikarzy, szczególnie prasy codziennej, cotygodniowej czy miesięczników. Ma najczęściej charakter cykliczny. Łatwo więc dotrzeć do tego typu tekstów, żeby się z nimi zapoznać.

Pisanie felietonu jest bardzo indywidualną sprawą i nie ma ścisłych kryteriów jego pisania, bo zależy to od indywidualności piszącego tego rodzaju tekst.

Należy on do gatunków publicystycznych i odnosi się aktualnych wydarzeń, problemów czy zjawisk. Jeśli więc autor znajduje temat wart oceny, komentarza i zamierza wypowiedzieć się w pełni swoim zdaniem to będziemy mieli do czynienia  z felietonem. Cechuje więc go subiektywizm.

Istotna jest kompozycja takiego tekstu,  ale także dobór środków stylistycznych.

Rodzaje felietonów

Literacki

Satyryczny

Obyczajowy

Cotygodniowe mające charakter kroniki tygodniowej, ukazujące się np. w prasie

Jeśli nie pisaliśmy nigdy felietonu warto przeczytać coś na próbę. A kogo przeczytać najlepiej?

Znani felietoniści polscy

  1. Sienkiewicz, I. Kraszewski, T. Boy-Żeleński, Rafał A. Ziemkiewicz, K. Toeplitz, Stanisław Tym, J. Waldorff, J. Pilch, D. Passent, Tomasz Beksiński, Manuela Gretkowska, A. Passent, Sylwia Chutnik i wielu innych.

 

Przykład książki z felietonami: Jeremy Clarkson „Doprowadzony do szału”, Andrzej Stasiuk „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”

No ale jak napisać felieton?

Kompozycja tego typu tekstu jest zupełnie dowolna. Nie ma określonego schematu. Chociaż autor może posłużyć różnymi gatunkami literackimi pisząc felieton. Najczęściej jest to satyra, groteska lub paszkwil.

Formą i rodzajem spostrzeżeń ma przybliżyć koncepcję autora na rozwiązanie problemu lub krytycznego spojrzenia na dany temat.

Ważny jest też wybór adresata. Bo to on wpłynie na kompozycje i stylistykę tekstu. Felieton musi być więc uniwersalny w odbiorze.

Ważny jest cel czyli odpowiedź na pytanie co chcemy danym felietonem osiągnąć. Jaki ma mieć ostateczny przekaz.

I jeszcze jedno. Na końcu felietonu powinna się znaleźć trafna i celna puenta. I gotowe.

 

Czy ten tekst pomógł Ci zapoznać się z istotą felietonu i dotrzeć do ciekawych felietonistów i ich utworów? Jeśli tekst Cię zainteresował lub chcesz coś dodać od siebie zamieść informacje na naszym facebooku.

Strona na której się znajdujesz obejmuje tematykę pisania wszelkich prac i możesz ją znaleźć na hasła kluczowe tj.: pisanie prac, prace magisterskie, a nawet prace inżynierskie i prace zaliczeniowe