Materiały do pracy magisterskiej

Materiały do pracy magisterskiej można podzielić na następujące rodzaje:

  1. Książki własne i wypożyczone z biblioteki, bądź innych studentów,
  2. kserówki z książek z czytelni,
  3. internet i pozyskane tą droga pomoce,
  4. jeśli opisujemy firmę, to także materiału udostępnione przez badaną firmę, czy tez inną organizację,
  5. w przypadku prac badawczych np. prace magisterskie z pedagogiki będą to wypełnione ankiety, wywiady etc.
  6. w przypadku prac medycznych opisy przypadków chorób, schorzeń, historia leczenia itp.

Na pewno nie są tu wymienione wszystkie możliwości, ale zapewne inne będą co najwyżej pochodnymi tych już wcześniej wymienionych.

Materiały do pracy magisterskiej, pracy licencjackiej czy pracy inżynierskiej powinny zostać zgromadzone przed rozpoczęciem pisania pracy dyplomowej. Nie zawsze uda się wszystko zdobyć naraz, więc warto poświęcić więcej czasu na tę czynność i nawet zrobić ją w kilku partiach. Lepiej uzupełniać małe braki niż nie mieć nić i siadać do pisania pracy w ostatnim momencie. Takie zachowanie jest brzemienne w skutkach. Proces pisania pracy magisterskiej nie toleruje takich błędów.

Materiały do pracy magisterskiej powinny być analizowane i opisywane zawsze swoimi słowami. W innym razie może wystąpić plagiat. W przypadku nastąpienia plagiatu w pracy powinieneś postępować jak w artykule „Jak zmniejszyć plagiat” .

Nigdy nie przepisuj całych fragmentów książek. Na pewno nie możesz pokusić się o to by napisać cały rozdział czy nawet więcej bazując na jednej pozycji. Miej jak najwięcej materiałów, korzystaj z wielu pozycji. staraj się by każdy akapit bazował na co najmniej dwóch publikacjach. Koniecznie różnego autorstwa, bo ten sam autor może pisać dokładnie to samo co w innej książce o zupełni innym tytule, nie zaznaczać tego, że jest to już jednak zapożyczenie. Skoro i tak jest to jego to robi co chcę. Urozmaicaj pracę, wtedy będzie mieć dużo przypisów i bardzo obszerną bibliografię. A to doceni każdy promotor, zobaczysz.

Dość gadania, trzeba brać się do roboty. To nic trudnego. Powodzenia