Mniej znaczy więcej czyli forma pisania

Mniej znaczy więcej czyli forma pisania

Jak dawno temu zauważył Leonardo Da Vinci „Prostota jest szczytem wysublimowania”. Zaletą dobrego piszącego jest to, że pisze treściwie, na temat i w sposób zrozumiały dla jego czytelnika.

Minimalizm formy bywa więc o tyle poszukiwany, że czytelnik chce szybko i w sposób jasny i czytelny uzyskać informacje na interesujący go temat. I to już norma. Dziś poszukujemy konkretnej, szybkiej wiedzy np. jak zrobić koktajl z jarmużu, jakiego notebooka kupić, jak zarobić na obligacjach albo jaki fason torebki modny będzie zimą. Nie chcemy do tej wiedzy się dokopywać przez setki zdań o niepotrzebnej nam treści. Chcemy konkretnych informacji podanych w interesujący sposób. Nudzenie tekstem nie jest interesujące. Tak czytelnika nie zdobędziesz.

Jak do takiej formy mamy odnieść pisanie prac? Otóż, tu jest podobnie. Zacznijmy od początku.

Temat pracy

Podstawą dobrego pisania jest trzymanie się tematu pracy. Co to znaczy? Staramy się unikać tak zwanego lania wody na tematy poboczne lub zupełnie nie na temat. Wbrew pozorom to często się zdarza (być może w wyniku niewiedzy), najlepszym pewnie też od czasu do czasu.

Dlatego zapisz sobie temat wielkimi literami i pisząc często na niego spoglądaj. Weryfikuj czy piszesz zgodnie z tematem pracy czy może już się od niego niebezpiecznie oddalasz.

Budowa tekstu

Materiał, który piszesz musi być czytelny i zrozumiały. Ktoś, kto będzie go czytał czy sprawdzał będzie chciał się dowiedzieć czy zrozumiałeś temat i potrafiłeś go przedstawić w sposób logiczny. Jeśli będzie chaotyczny Twoje szanse na pozytywne recenzje maleją.

Porada: narzuć sobie prostą formę. Wprowadzenie, rozwinięcie tematu i podsumowanie. Do tej pierwszej części wprowadź informacje ogólne, takie, które dopiero w części drugiej rozwiniesz. Część trzecia jest bardzo ważna. Czytelnika interesuje Twoja opinia, Twoje zrozumienie tematu.

Opinia własna

Twoja własna opinia może bardzo ubarwić tekst. Wprowadzenie do tekstu jakiejś kontrowersyjnej myśli, intrygującej puenty albo elementu zabawy tematem jest trudne i wymaga pewnej inwencji twórczej. Jeśli temu zadaniu sprostasz, albo chociaż spróbujesz się tego podjąć na pewno zapunktujesz. Przed samym sobą również.

Próbuj! Czasem pisanie prac może być fajne…..