Najpopularniejsze kierunki studiów – kierunki inżynierskie w ofensywie

Jak co roku sprawdzono na jakie kierunki studiów wybierali się maturzyści. Od razu widać rosnącą tendencję kierunków inżynierskich z roku na rok. Poznajcie najpopularniejsze kierunki studiów 2016.

W rekrutacji 2016, najwięcej osób zgłosiło się na studia informatyczne. Na informatykę próbowało się dostać 30 tys. 309 osób. To już 3rok dominacji tego kierunku studiów. 2 i 3 miejsca zajęły rekrutacyjne „pewniaki” – prawo, zarządzanie oraz ekonomia.

Na 5miejscu uplasowało się budownictwo (16 tys. zgłoszeń), na 6 mechanika i budowa maszyn, na ósmym automatyka i robotyka. Popularność studiów technicznych i inżynierskich jest bardzo duża – pierwszą czwórkę najbardziej obleganych uczelni w tegorocznej rekrutacji tworzą właśnie politechniki. I miejsce zajęła Politechnika Warszawska (7,9 zgłoszeń na 1 miejsce), a za nią znalazły się: Politechnika Gdańska (6,6 os. na 1 miejsce), Poznańska (5,9 os. na 1 miejsce) oraz Łódzka (5,7 zgłoszeń na 1 miejsce). Ogółem liczba kandydatów przypadających na jedno miejsce wyniosła 3,5 w przypadku uczelni technicznych i inżynierskich, co pozwoliło im na wyprzedzanie wszystkich innych typów uczelni.

Polacy zrozumieli, że kierunki inżynierskie zapewniają stabilną pracę i dobre wynagrodzenie. Możliwości rozwoju są wręcz niewyobrażalne porównując do np. dziedzin humanistycznych.

Najpopularniejsze kierunki studiów

Przeliczając liczbę kandydatów na jedno miejsce, spośród kierunków o charakterze technicznym. Najpopularniejsze okazały się podstawy nauk technicznych (prawie 15 zgłoszeń na jedno miejsce), inżynieria procesowa (10 zgłoszeń na jedno miejsce) oraz inżynieria pojazdów elektrycznych i hybrydowych (9,2). Popularne były również kierunki takie jak chemia budowlana, inżynieria bezpieczeństwa pracy, bioinformatyka, inżynieria biochemiczna, biotechnologia środowiska, fotonika, inżynieria mechaniczno-medyczna, inżynieria produkcji, nanotechnologia czy lotnictwo i kosmonautyka.