Jak najszybciej opracować badania w pracy licencjackiej lub magisterskiej

Część badawcza w pracach dyplomowych to udręka wielu studentów.  Ciężko się im do tej części pracy zmobilizować. No tak, bo nie dość, że trzeba opracować wykresy, to jeszcze trzeba je zinterpretować. I tak idzie to mnie więcej tak: najpierw opis wyników, a potem przedstawienie to w tabeli excela i stworzenie wykresu w tym programie. I tak za każdym razem. Ale jest sposób by zaoszczędzić sobie czas, robić to samo, ale z systemem.

Takie rozdziały są typowe dla takich opracowań jak prace licencjackie z pedagogiki i prace magisterskie z resocjalizacji. Ostatnio coraz więcej wprowadzą się ich do prac inżynierskich.

Wystarczy to zrobić w ten sposób, że najpierw każde pytanie opisujemy w wordzie, jedno po drugim – wykresów nie dotykamy wcale. I tak jeden po drugim opisujemy wyniki. Po każdym pozostawiamy wolne miejsce – to tu wylądują wykresy. Potem odpalamy excela i robimy wykresy, także jeden po drugim. Dopiero gdy są wszystkie gotowe wklejamy je do pracy. Pamiętaj, by kończyć od razu z góry zaplanowaną partie materiału, czyli chcesz mieć opracowaną opisówkę, to nie przerywaj nim nie skończysz wszystkiego. Najlepiej zacząć od opisówki, potem od razu zająć się wykresami. Czasami nadarza się okazja by „oszukać system”. Chodzi o wykresy gdzie odpowiedzi powtarzają się w kilku pytaniach. Odpowiedzi w tych pytaniach mogą brzmieć np. w ten sposób „tak, nie, nie wiem”. Możesz przy okazji jednego wypełniania w tabeli Excela zrobić więcej niż 1 wykres. Wystarczy, że pozmieniasz wartości procentowe i uaktualnisz wykres (właściwie dzieje się to samoistnie).

To oczywiście tylko jedna z możliwości. Im więcej włożysz wysiłku intelektualnego, tym mniej się napracujesz fizycznie. Jest taka historyjka motywacyjna, że mądry drwal mając 6 godzin na ścięcie wielkiego, grubego drzewa 5 godzin poświęca na ostrzenie siekiery. Rób z głową, a nie jak wszyscy.

Opracowanie 20-25 pytań ta metodą zajmie Ci jeden wieczór, ale musisz się skupić i wykonywać sumiennie tylko tę czynność. Koniecznie zamknij facebooka, strony internetowe i inne odciągacze – one za Ciebie tego nie zrobią.

Spójrz, pisanie prac nie musi być tak uciążliwe, jakby się to mogło wydawać, gdy się to wszystko usprawni.

 

wykres

A Ty gdzie jesteś?

Potrzebujesz pomocy przy badaniach:

Pisanie prac PEDAGOGIKA – badania, ankiety, wykresy, tabele