Pisanie prac a prawo

Pisanie prac a prawo

Czy pisanie prac magisterskich i innych dyplomowych jest działaniem niezgodnym z prawem? Zwolennicy tego stanowiska odwołują się do artykułu 3 paragrafu 18 KK mówiącego o pomocnictwie w dokonywaniu czynu zabronionego. Ale wcześniej należy wskazać w takiej działalności wyczerpanie znamion czynu zabronionego, a tego jeszcze nikt nie wykonał. Sprawa następująco: ktoś ma do zaoferowania jakiś towar (swoje umiejętności) lub jakąś usługę (pisze prace) – ktoś inny chce kupić ten towar, tak jak kupuje usługi fryzjera (samemu także można przecież się ostrzyc) czy też usługi masażysty (także można poprosić znajomego). Towar jest na sprzedaż, zatem dlaczego go nie sprzedać? Prokuratura w Lublinie która badała taką sprawę oddaliła zarzuty stwierdzając, iż w praktyce nie można zlecić napisania pracy bez wkładu  osobistego (jest nim np. sformułowanie tematu), a zatem rzekomo zlecona praca jest w istocie współtworzoną pracą. Można się  spierać na temat, jaki jest stopień tego współtworzenia oraz co to właściwie jest, lecz sprawa wygląda już inaczej.

Jedyne co w tym wszystkim nie jest zupełnie czyste, to sumienie obu stron. Ale kwestie sumienia zostawmy etykom.

Ludzie podejmujący się pomocy przy pisaniu prac  nie są na ogół geniuszami, jednakże potrafią napisać sensowne opracowanie w oparciu o materiały, które przetwożą.

Zatem co będzie lepsze: ślęczeć nad pracą, która w gruncie rzeczy nikogo nie obchodzi i marnować na nią cenny czas, czy zlecić to profesjonaliście? Na to pytanie musicie odpowiedzieć już sami.

Wielu pomocników w pisaniu prac zamieszcza też notę, o tym, że nie mozna wykorzystywać ich opracowań w sposób łamiący prawo: „Materiały naszego autorstwa mogą być wykorzystane tylko w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK

Konkluzja jest jednoznaczna drodzy studenci. Osoby pomagające Wam z pracami dostarczają Wam wzór i tylko tak możecie traktować ten materiał.

Powodzenia z Waszymi pracami magisterskimi, pracami licencjackimi czy też pracami inżynierskimi.