Prokrastynacja

Dzisiejszy wpis może Was zdziwić, ale zaraz wszystko się wyjaśni. Jesteście ludźmi młodymi i w większości jedynym dobrem, którego macie w nadmiarze jest czas. Konkretnie czas by zacząć pisanie swojej pracy magisterskiej, licencjackiej czy innej. Czy pojęcie odkładania na później czynności jest Ci znane? Nie musisz odpowiadać, bo ja znam odpowiedź. To odkładanie na później zostało nazwane – tym słowem jest PROKRASTYNACJA. Już zresztą kiedyś pojawiło się na łamach tego bloga.

Prokrastynacja

Prokrastynacja lub zwlekanie (procrastinatio – odroczenie, zwłoka) – tendencja, utożsamiana z odwlekaniem, opóźnianiem lub przekładaniem czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia.

Pisanie pracy, zwłaszcza takiej, której nie pisało się jeszcze wcześniej, czyli w tym wypadku dyplomowej, niesie ze sobą cały olbrzymi zespół dziwacznych wyobrażeń. Jest to trochę jak opowieści o Wielkiej Stopie. Więcej w tym mitomanii i ulegania niepewności i strachu przed nieznanym, niż to tego warte. Po fakcie okazuje się, że nie jest to aż takie trudne.

Czas ma jedną wspólną cechę na całym świecie – ciągle płynie. Jednostajnie, chociaż właściwie nie aż tak jednostajnie w różnych momentach. Bo przecież pół roku przed oddaniem pracy do promotora jest jeszcze mnóstwo czau, więc i nie ma się co śpieszyć z pisaniem. 5 miesięcy później już nie jest tak wesoło. Teraz widać, że mściciel czas Gra nam na nosie. Zamiast być sprzymierzeńcem, jest naszym wrogiem.

Dlaczego tak jest, że jak jest przyjemnie, to czas płynie szybko, a jak jest paskudnie to wlecze się w nieskończoność? Też tak masz? Dlaczego gdy jest dużo czasu do rozliczenia się z magisterki nic nie robisz, a jak jest już za późno szukasz desperacko pomocy gdziekolwiek? No dlaczego?

A przecież można wszystko rozplanować i przede wszystkim REALIZOWAĆ PLAN DZIAŁANIA. Nie tylko chwalić się, że ma się plan zrobienia czegoś, ale właśnie wykonywania tej czynności. Nie ten jest gościem kto dużo gada a mało robi, lecz ten co dużo robi, a mało paple. To przekłada się na całe życie, nie ma rzeczy bardziej aktualnej niż właśnie działanie.


Mam nadzieję, że ten tekst chociaż trochę Cie zmotywował, chociaż trochę przekonał do działania.