JAK ROZPLANOWAĆ PISANIE PRACY DYPLOMOWEJ ŻEBY ZDĄŻYĆ NA CZAS?

ak wygląda pisanie prac dyplomowych krok po kroku? Jeszcze tego nie wiesz? A masz obronę w tym roku? Ten artykuł jest dla Ciebie. Szczególnie jeśli jeszcze wszystko przed Tobą!

 

Jak wygląda sam proces (terminarz) tworzenia pracy dyplomowej?

 

Po pierwsze: Musisz znaleźć temat

Nic nie przychodzi Ci do głowy? Ale wiesz co studiujesz? Jeśli tak, to w obszarze głównego kierunku swoich studiów znajdź teren, temat, zakres, który Cię interesuje. Albo jeszcze lepiej znajdź temat na jaki na pewno znajdziesz materiały źródłowe potrzebne do napisania pracy.

Doradzam pominąć wygórowane ambicje do podejmowania tematów trudnych, skomplikowanych, kosmicznych itp., których nikt dotąd nie opisał. Bo jak nie opisał to Ty będziesz miał problem a nie pracę. A Twoje ambicje nikogo nie będą interesowały jeśli pracy nie napiszesz. Liczy się efekt, nie plany!

Porada: wybierz temat świadomie, tak żebyś potem z tego wybrnął. Jeśli tego nie zrobisz może Ci być narzucony z góry. Ale chyba jednak wybrać go samemu? Jak myślisz?

 

Po drugie: Musisz napisać plan

Niby zadanie jest proste. Bo plan jest krótki. A jednak tyle z nim problemów…. Dlaczego? Bo to podstawa, baza pracy magisterskiej, licencjackiej czy inżynierskiej.

Musi być napisany poprawnie i ujmować części pracy w odpowiedniej kolejności oraz formie. Jeśli nie umiesz tego zrobić będziesz musiał się nauczyć. Zadać sobie ten trud!

 

Po trzecie: Musisz zebrać materiały źródłowe

To może być całkiem długi etap przygotowawczy. Pisze się z wielu pozycji książkowych, artykułów i innych dostępnych źródeł. No właśnie, ale czy zawsze dostępnych?

Pomyśl o podstawowej lekturze, która ma posłużyć Ci do pisania pracy. Czy na pewno na przykład pod koniec kwietnia znajdziesz ją w bibliotece? Może nie będzie dostępna właśnie wtedy, kiedy Ty postanowisz ją wypożyczyć. Może ktoś inny będzie w tym samym czasie pisał na podobny temat? Może na dany tytuł w bibliotece czekać będzie kilka osób, a w bibliotece akademickiej będzie tylko jeden egzemplarz? Myślałeś już o tym jakie przeszkody możesz napotkać w trakcie poszukiwań materiałów do pracy? Ten był tylko przykładowy. A Ty musisz zebrać sporo materiałów. Zastanów się czy można to wszystko odłożyć na ostatnią chwilę? I dziś spać spokojnie.

 

Po czwarte: Musisz pracę napisać.

Samo napisanie planu i znalezienie materiałów to może być ciągle czubek góry lodowej jeśli nie zajmiesz się opracowaniem tematu, czyli po prostu pisaniem. Pomyślałeś już od czego zaczniesz, jakie będzie pierwsze zdanie pracy, jak zbierzesz myśli i je spiszesz, jak posłużysz się materiałem źródłowym w sposób prawidłowy pisząc zarówno od siebie (własnymi zdaniami), jak i cytując tam gdzie to konieczne?

Pisanie prac jest robotą żmudną i wymagającą sporego wysiłku. Oczywiście jeśli efekt ma być zadowalający. Istnieje szansa, że z braku czasu i materiałów wkleisz byle co, a później zostaniesz oceniony byle jak. Do pisania pracy potrzebny jest profesjonalista. Musisz, stać się kimś takim, jeśli chcesz się obronić.

 

Po piąte: Musisz zredagować pracę

Tak, tak. I to Cię nie ominie. Jeśli pisałeś (samo)dzielnie swoją pracę to teraz musisz sprawdzić czy nie wkradły się do niej jakieś błędy merytoryczne, językowe, ortograficzne. A może jakieś części zawierają plagiat? Pisanie prac musi przynieść pożądany efekt: spójną treściowo, merytorycznie i poprawnościowo wypowiedź. Sprawdź czy Twoja na pewno spełnia te wszystkie zasady?

 

Po szóste: Musisz sprawdzić wymogi redakcyjne

Każda uczelnia życzy sobie żeby spełnić pewne wymagania formalne dotyczące ostatecznego wyglądu pracy. Sprawdź czy wiesz jakie to zalecenia! Jeśli nie wiesz dopytaj lub odwiedź stronę swojej uczelni. Zapewne tam znajdziesz potrzebne informacje. Na pewno sobie poradzisz z wprowadzeniem zmian. Warto to zrobić przed wydrukowaniem pracy!

 

 

Pisanie prac wymaga czasu, umiejętności logicznego myślenia, umiejętności pisania (przynajmniej podstaw) i koncentracji na wybranym temacie. Jeśli na tę chwilę nie posiadasz czasu ani niezbędnego warsztatu zastanów się co z tym fantem zrobić. Lepiej zrób to już dziś,  póki na pisanie pracy nie jest za późno. Wierzymy, że samodzielnie podejmiesz właściwą decyzję. Żeby w odpowiednim czasie nie zostać z placem w …….