Studia MBA

Studia MBA to studia podyplomowe (niejednokrotnie wymaga się tu ponadto posiadania dodatkowo określonego doświadczenia zawodowego), najczęściej to zaoczne. Studia MBA w Polsce trwają od roku do 2 lat. MBA oznacza Master of Business Administration.

Program studiów jest wyjątkowo szeroki i obejmuje m.in. takie dziedziny jak: księgowość, marketing, finanse, zarządzanie przedsiębiorstw oraz korzystanie z systemów informacji, prawo, a także zarządzanie zasobami ludzkimi.

W USA studia MBA trwają  od 2 do 3 lat, w Europie jest to okres od roku do 2 lat (w Polsce zazwyczaj 2 lata). Koszt studiów MBA związany jest z prestiżem uczelni. Jeden z najbardziej prestiżowych dyplomów studiów MBA zdobywa się na Harvardzie, a 2-letnie studia kosztują ok. 200 tysięcy zielonych. Inwestycja w tego typu wykształcenie przynosi jednakże wymierne korzyści w postaci znacznie wyższego wynagrodzenia.

Można wyróżnić następujące kursy MBA:

 • podstawowe MBA (dla zawodowych menedżerów);
 • executivesEMBA (dla menedżerów z większym stażem zawodowym, np. 7 letnim;
 • global executivesGEMBA (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych);
 • tematyczne, skierowane do menedżerskiej kadry o określonej specjalizacji (np. finansiści, HR, IT i in).

Instytucją, która przyznaje międzynarodowe akredytacje dla szkół wyższych prowadzących programy MBA jest AMBA. Na studia MBA można iść po studiach magisterskich, licencjackich i inżynierskich, czyli gdy ma się już za sobą prace licencjackie, prace magisterskie, czy prace inżynierskie.

Co roku Studia MBA na całym świecie są oceniane i buduje się na ich podstawie rankingi.

Zwycięzcą edycji 2015 roku została London Business School tuż przed dwoma uczelniami z Francji: HEC Paris oraz INSEAD. W top 10 oprócz szkół z Wielkiej Brytanii i Francji znalazły się 3uczelnie z Hiszpanii, 2 ze Szwajcarii oraz 1 w Włoch. Pierwsza 10zestawienia prezentuje się zatem następująco:

 1. London Business School (Wielka Brytania),
 2. HEC Paris (Francja),
 3. INSEAD (Francja),
 4. University of St Gallen (Szwajcaria),
 5. IE Business School (Hiszpania),
 6. ESADE Business School (Hiszpania),
 7. Università Bocconi (Włochy),
 8. IESE Business School (Hiszpania),
 9. IMD (Szwajcaria),
 10. University of Oxford: Saïd (Wielka Brytania).

Najwyżej uplasowaną uczelnią z Polski jest Akademia Leona Koźmińskiego na 45 miejscu. To najwyższa pozycja spośród uczelni z Europy środkowo-wschodniej.