Zawód informatyka

Zawód informatyka jest dziś bardzo na czasie. W dobie wszechogarniającej informatyzacji i komputeryzacji, gdzie się nie spojrzych tam komputery, elektronika, informatyzacja.

Na jaką stronę na internecie nie wejdziesz, to jest ona dziełem informatyka. Zawód informatyka ma dziś tak ogromne zastosowanie, że trudno powiedzieć gdzie informatyk nie macza swych palców – chociaż chyba lepszym określeniem będzie po prostu mózg.

Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie, czy inni też dokonali takiego spostrzeżenia, ale uważam, że informatycy to jakiś inny gatunek człowieka. Ani lepszy, ani gorszy od całej reszty społeczeństwa. Postaraj się z takim porozmawiać na różne tematy i na temat informatyki. Zaobserwujesz dwa stany: półsen i robocze, mechaniczne odpowiadanie na zadane pytania, albo wręcz dziwny odlot, stan braku umysłowej obecności oraz ten drugi stan – jak ryba w wodzie. Wtedy to uruchamia się nasz delikwent i pływa w oceanie dziwnych pojęć sobie (i innym informatykom) znanych.

Drodzy informatycy: my zwyczajni ludzie zupełnie nie kumamy waszego języka. Mówcie do nas tak, byśmy ogarnęli treść, którą wyrażacie w mnogiej liczbie angielsko brzmiących pojęć. My jest słyszymy po raz pierwszy, więc musicie wyjaśnić nam ich znaczenie, a najlepiej jeszcze po chwili powtórzyć co jest co. Tak jak Wy nie rozumiecie klingońskiego (choć wierzę, że część z Was jednak zna ten język lub pojedyncze zwroty, tak jak bohaterowie serialu z CC), tak my nie kumamy tego co wy do nas mówicie. Uwierzcie w to. Bo zaskoczenie i niezadowolenie z powodu braku zrozumienia tychże słów jest u Was zawsze na twarzach.

Powiedzieć, że Zawód informatyka gwarantuje wysokie zarobki to banał. Na brak pracy nie powinni narzekać specjaliści wsparcia technicznego. Ważne jest jednak, aby posługiwali się językiem obcym, lecz innym niż angielski. Eksperci dodają, że im rzadszy język, tym wynagrodzenie będzie wyższe. Na przykład absolwent biegle znający język fiński jako konsultant wsparcia technicznego może liczyć nawet na ok. 5 tys. zł brutto. Najwyższa kwota oferowana konsultantom pierwszej linii wsparcia to 6 tys. zł. Prace inżynierskie i prace magisterskie mogą być przepustką do dużej kasy.