NAJTRUDNIEJ ZACZĄĆ PISAĆ, POTEM JAKOŚ PÓJDZIE

Ile razy w życiu zastanawiałeś się jak zacząć pisanie zadanego tekstu? Od czego zacząć, jakie zdanie napisać jako pierwsze, co powinno być na początku? I co? Mętlik w głowie i pustka w mózgu. Bo zacząć pisać jest faktycznie najtrudniej. To czy i jak nam to dalej wyjdzie to już inna kwestia. Byleby zacząć.

I nie mam tu na myśli kwestii czysto technicznych typu poukładane rzeczy na biurku, wywietrzone w pokoju, skupienie i pełna koncentracja.

To wszystko już nawet może mamy ogarnięte a kartka pusta. Pierwszego zdania brak. Żadna sensowna myśl nie została zapisania. Gorzej! Nie została wymyślona.

Czemu tak jest?

Najprościej jeszcze raz powtórzyć: bo najtrudniej jest zacząć pisać. Ale myślę, że to przede wszystkim problem braku koncepcji. Bo temat trzeba przemyśleć. Żeby coś przemyśleć trzeba cokolwiek na ten temat wiedzieć. Żeby wiedzieć trzeba się dowiedzieć: może coś przeczytać albo obejrzeć a może usłyszeć skojarzyć, zweryfikować. Trudno na przykład napisać własną pracę magisterską w oparciu tylko o własne przemyślenia, bo przede wszystkim tego się tak nie pisze a poza tym sprawdzone informacje nie biorą się z próżni tylko muszą być poparte wiedzą, badaniami, doświadczeniami.

Jak nie przejrzysz odpowiednich materiałów to pewnie pisanie pracy może w ogóle się nie rozpocząć. Musisz posiąść odpowiednią wiedzę. Wtedy zacznij myśleć o koncepcji, o planie działania w pisaniu. Napisanie planu to już całkiem sensowny początek i baza do rozpoczęcia pracy właściwej, czyli pisania.

Ale masz już plan a pierwszego zdania nadal nie widać?

Więc może potrzebna bardziej szczegółowa koncepcja. Jeśli na początku nie umiesz inaczej spisz ją w punktach, hasłowo, w zarysie. Przeanalizuj to, co zapisałeś. To już naprawdę dobry początek! Jak już zacząłeś idź za ciosem! Pisz, notuj, może opracuj schemat, który potem Ci pomoże w pisaniu pracy. Jesteś na dobrej drodze, żeby powstało pierwsze zdanie, a potem każde kolejne. Jeśli będziesz świadomy tego o czym piszesz i będziesz miał naprawdę dobre chęci to na pewno pisanie pracy dobrze Ci wyjdzie. Bądź pewny swego celu i próbuj z całych sił do niego dążyć. Motywuj się do działania wszelkimi możliwymi sposobami jakie znasz. Taka droga nie jest łatwa, ale daje satysfakcję. Więc dobrze wykonaj tę robotę a satysfakcja będzie gwarantowana. I wtedy nie będziesz nawet pamiętał, że nie wiedziałeś jak zacząć pisanie prac.