PISANIE PRAC I WENA A PROFESJONALNA KONSULTACJA

Chyba każdy z nas miał kiedyś tak zwany moment braku twórczej weny. Chcesz coś napisać ale pomysłu brakuje i ujęcia tematu…też nie ogarniasz. No po prostu absolutnie ciemna dziura!

Może to brak wiedzy ale może tylko problem z koncentracją. Jak ruszyć z miejsca? Jak zabrać się do porządnej pracy? Cóż, kiedyś w życiu studenckim musiał pojawić się ten moment kiedy pisanie pracy nadeszło. Mówisz, że to nie najlepszy moment na pisanie prac bo: jesteś zajęty, chory, masz inne rzeczy na głowie, miliony innych ważnych rzeczy, jesteś zmęczony, nie jesteś w formie umysłowej? Można wymieniać powody i nienajlepsze momenty.

Ale czasu nie oszukasz. Musisz po prostu stanąć na wysokości zadania i zabrać się za pisanie pracy.

WENA NIE CHCE NADEJŚĆ

Zabierasz się do pracy, ale jednak idzie mozolnie. Wena nie nadchodzi a koncentracja coraz gorsza. Można powiedzieć: trudna sprawa. Może więc potrzebujesz lepszej motywacji?

Pomyśl o tym jak zacznie wyglądać Twoje życie po obronie. W końcu nie będziesz musiał ślęczeć nad książkami tylko czytać te, które Cię relaksują. Skończy się pisanie zaliczeniówek, pisanie referatów, sesje egzaminacyjne zostaną tylko wspomnieniem. To będzie czas kiedy z ulgą pomyślisz o pisaniu inżynierki, bo ona już dawno będzie obroniona. To Cię nie motywuje do przyspieszenia działania?

Nie potrafisz sobie tego wyobrazić, bo utknąłeś w miejscu i nie potrafisz zrobić kroku naprzód? Wymyślasz tysiące powodów żeby tylko nie usiąść do pisania pracy?

KONIEC TEJ STAGNACJI
Pomyśl, zacznij działać. Stagnacja Cię doprowadzi donikąd a Ty chcesz mieć sprawę z głowy jak najszybciej. Musimy być jakaś optymalna strategia dla wyjścia z tej opresji. Pogadaj z kumplem, z koleżanką, jak im się udało. Co na nich wpłynęło pozytywnie. Być może ta wiedza obudzi w Tobie chęć działania.

Co już napisałeś? Ile stron już masz? Piszesz pracę opisową czy badawczą? Może jesteś stanie wykonać narzędzie badawcze, albo napisać dobry plan lub bibliografię. Powoli, małymi kroczkami zacznij się wdrażać w pisanie. Jeśli nie wiesz wszystkiego to możesz zapytać, skonsultować z kimś kto wie jak wykonać dany element, kto się zna na rzeczy, kto potrafi to zrobić lepiej niż Ty bo w tej dziedzinie jest specjalistą. Pamiętaj, im więcej pomysłów tym lepiej, każda „burza mózgów się przyda”. Nadal nie ogarniasz sprawy? Szukaj pomocy. Jak mówi przysłowie: ”szukajcie a znajdziecie” Oby było Wam dane. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, musisz tylko otworzyć się na pomysły. Czasami profesjonalna konsultacja sprawia, że umiesz sobie od jej czasu poradzić tak, żeby sprawa była załatwiona.

Na każdym etapie pisania pracy może nam się obniżyć forma. Mogą pojawić się nieoczekiwane problemy. Ważne żeby sobie z nimi poradzić jak umiemy najlepiej.