Praca po MBA i zarobki - PISANIE PRAC MAGISTERSKICH I LICENCJACKICH - PORTAL OGŁOSZENIOWY

Praca po MBA i zarobki

Poziom wynagrodzenia pracowników posiadających tytuł Master of Business Administration (MBA) znacznie odbiega od płac osób o innym wykształceniu.  Jednym z czynników wpływającym na zarobki po studiach MBA jest specyfika tychże kursów. Zazwyczaj decydują się na nie osoby z pokaźnym dorobkiem zawodowym, nierzadko zajmujący stanowiska menedżerskie. Innymi słowy na MBA nie pozwoli sobie każdy, ale może być to inwestycja bardzo opłacalna na przyszłość. Oczywiście najpierw trzeba skończyć studia magisterskie albo chociaż licencjackie.

Z wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2020 r. przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że mediana zarobków osób z tytułem Master of Business Administration wyniosła 12 718 zł brutto. Z kolei 25% ankietowanych zarabiało nie mniej niż 19 625 zł brutto.

Warto również zwrócić uwagę na mediany wynagrodzeń absolwentów MBA w poszczególnych województwach. Największą odnotowano wśród osób z województwa mazowieckiego – w tym regionie mediana wyniosła aż 16 000 zł brutto. Na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie (14 397 zł), z kolei na trzecim – dolnośląskie (14 150 zł).

Interesujące jest również to, jak kształtowała się mediana wynagrodzeń absolwentów MBA w zależności od tego, czy pracują w firmie należącej do sektora prywatnego, czy też państwowego. Jak można się było spodziewać, wyższa mediana została odnotowana w przypadku firm prywatnych (14 000 zł, podczas gdy w firmie będącą własnością państwa – 9850 zł). Zbadano także, czy kapitał firmy ma znaczenie – okazało się że tak, ponieważ mediana zarobków absolwentów MBA pracujących w firmach z przewagą kapitału zagranicznego wyniosła aż 16 458 zł, podczas gdy w firmach z przewagą polskiego kapitału – już „tylko” 9639 zł.

Jeśli chodzi natomiast o mediany zarobków w oparciu o liczbę pracowników zatrudnianych przez firmę, to największą medianę odnotowano w przypadku firm zatrudniających 1000 pracowników i więcej. Wyniosła ona 13 600 zł (tylko nieznacznie więcej niż w przypadku firm zatrudniających od 250 do 999 pracowników – tam mediana wyniosła 13 550 zł).

Od tego czasu jeszcze wzrosły średnie zarobki po MBA. Szczególnie jest to zauważalne w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź czy Szczecin.

Ukończenie studiów MBA nie jest konieczne do osiągnięcia wysokiej pozycji zawodowej czy otrzymania awansu czy wyższego wynagrodzenia. Do kogo są zatem adresowane takie studia bądź kursy? Według przeprowadzonych badań osoby, które decydowały się na podjęcie tego rodzaju studiów, liczyły zwłaszcza na otrzymanie dostępu do profesjonalnej wiedzy menedżerskiej, czy sieci kontaktów zawodowych. Niebagatelną rolę odgrywała też osobista satysfakcja z posiadania dyplomu MBA. Oczywiście nie brakowało osób, które liczyły np. na możliwość otworzenia nowych perspektyw zatrudnienia czy zdobycia awansu, jednak nie stanowiły one większości.

Pisanie prac MBA kończy ten etap nauki.

 

Jeśli stoisz przed decyzją podjęcia studiów MBA to bardzo dobrze o Tobie świadczy. Znaczy to, że jesteś osobą ambitną, pragnąca rozwijać się i budować swoją prywatną markę „siebie samego”. Inwestycja w siebie to zawsze najlepsza inwestycja. Oczywiście nie chodzi o ciuchy ani wygląd, ale wiedzę i kompetencje.

Trzymamy kciuki.

Jeśli ten artykuł cokolwiek Ci pomógł zostaw swój ślad w komentarzach.

A jeśli właśnie kończysz studia MBA to może zainteresować Cię to ogłoszenie:

Pisanie prac MBA