WYMOGI REDAKCYJNE CZYM SĄ I DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE

Zasady są po to aby je łamać? Nie w tym przypadku. Tu jest wręcz przeciwnie, trzeba się do nich pilnie dostosować jeśli pisanie pracy ma odnieść pozytywny skutek, w efekcie którego prace obronisz.

Co to są wymogi redakcyjne?

Częstą przypadłością wśród studentów podczas pisania prac dyplomowych  jest zapominanie o tym, że każda uczelnia ma własne wymogi redakcji tekstu pod względem merytorycznym i technicznym. A to znaczy, że należy się z nimi zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem pisania pracy, bo lepiej pisać od razu poprawnie niż później zajmować się całą serią korekt, poprawek i nanoszonych zmian.

Trzeba więc sprawdzić jaką czcionką ma być pisany tekst, jakie marginesy zastosować w pracy, jak rozmieszczać poszczególne strony czy np. jak ma poprawnie wyglądać strona tytułowa. To ważne, żeby Twoja praca spełniała te wymogi, one bowiem stanowią podstawę do tego żeby po wydruku Twoja praca wyglądała dobrze i w zgodzie z formalną stroną jej tworzenia.

Jeśli nie sprawdzisz wymogów redakcyjnych Twojej uczelni i ich nie zastosujesz w pracy, będziesz mieć później dużo pracy z poprawkami a i stres z tego powodu nieunikniony.

Miałem tyle rzeczy na głowie. Zupełnie zapomniałem o tym, że są jakieś wymogi redakcyjne

Zapomniałeś, więc się nie dziw, że cos poszło nie tak jak miało pójść. No cóż, skupiłeś się głownie na treści i terminie realizacji a strona wizualna nie była taka ważna?

Pomyśl, sobie o tym w następujący sposób: czytasz książkę, a czcionka i interlinia ustawione są w niej chaotycznie, bez logicznego układu graficznego i ustalonej formy. Czy wygodnie Ci się czyta? Czy podoba Ci się taki nieporządek redakcyjny? Czy uważasz, że słusznym posunięciem było zakupienie tej książki, wydanie na nią pieniędzy?

No właśnie. Dlatego ustalono zasady, których wydawcy bardzo ściśle się trzymają. Po napisaniu być może bardzo interesującej treści przychodzi czas na serię korekt redakcyjnych i technicznych które sprawią, ze czytelnik będzie zadowolony z efektu końcowego.

Ale przy książce pracuje sztab ludzi. A nad Twoja pracą musisz zapanować Ty sam.

Musisz być pisarzem oferujących ważną i ciekawą treść, redaktorem, który skoryguje tę treść, językoznawcą poprawiającym błędy stylistyczne i korektorek technicznym, który ustawi parametry techniczne w sposób prawidłowy, tak aby czytający pracę recenzent nie miał wątpliwości, że ma do czynienia z wyuczonym poprzez studia ekspertem panującym nad treścią i formą, gotowym do pracy w wyuczonym zawodzie.

Dlatego pamiętaj, korekta jest ważnym elementem pisania pracy, ale narzucenie sobie odpowiedniej dyscypliny zarówno co do czasu pisania, jak i ostatecznej formy pracy jest kluczowym elementem tego procesu. Dlatego najpierw zapoznaj się ze wszystkimi wymaganiami stawianymi Ci przez uczelnię, zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów. A jeśli nie potrafisz zrobić tego sam poszukaj fachowej pomocy. Dodatkowa para oczu czasem szybciej niż Ty sam wychwyci problem i szybko zajmie się jego eliminacją. Pamiętaj, najważniejszy jest efekt końcowy.

Polecane:

https://ogloszenia-pisanieprac.pl/ogloszenie/poprawki-korekty-uzupelnienia-wymogi-redaktorskie-pracy-pomoge-poprawic-prace/